Blog Jak napisać CV, które przyciąga uwagę pracodawcy – inspirujące przykłady

Pierwszym krokiem, jeśli chcesz napisać dobre CV, jest zapoznanie się z wzorem CV. Pamiętaj, CV to skrót od curriculum vitae, czyli życiorysu. Żeby lepiej zrozumieć, co powinno się znaleźć w życiorysie, warto poczytać kilka wzorów CV. Można je znaleźć w Internecie lub w książkach poświęconych tematowi pisania CV i listów motywacyjnych. Warto także zasięgnąć opinii kogoś, kto ma doświadczenie w tym zakresie – na przykład wuja od krótkiego i treściwego CV. Jeśli chodzi o Internecie, warto szukać wzorów CV w serwisach o tematyce kariery i pracy, np. w serwisie Pracuj.pl.

CV powinno być krótkie i treściwe. Często rodzice i dziadkowie radzą, żeby pisać CV „na bogato”, czyli rozbudowane i szczegółowe. Zawsze można zapytać o zdanie kogoś dorosłego, ale… lepiej jest postępować według własnego rozsądku. Dlaczego? Ponieważ dziś, w dobie Internetu, łatwo jest sprawdzić, co ktoś napisał w CV. Warto wiedzieć, że w krótkim życiorysie łatwiej jest zawrzeć informacje prawdziwe i sprawdzone. W dzisiejszych czasach CV wygląda jak nasz profil na portalu społecznościowym. Podajemy w nim swoje doświadczenie zawodowe, umiejętności i hobby.

Jeśli chodzi o umiejętności, warto zacząć od podstawowych, takich jak obsługa komputera i pakietu Microsoft Office. Warto jest także podać, jakie języki obce się zna (w stopniach: podstawowy, średniozaawansowany, biegły) oraz jakie programy, np. graficzne czy do tworzenia stron internetowych, się opanuje. Umiejętności można podzielić na dwie kategorie: umiejętności osobiste (np. praca w zespole) oraz umiejętności techniczne (np. obsługa programu do montażu wideo). Umiejętności osobiste warto opisać w CV krótko, bo… czy ktoś naprawdę uwierzy, że ktoś jest super komunikatywny albo ma świetne podejście do ludzi? Lepiej jest podać przykład sytuacji, w której konkretnie się te umiejętności przydały.

Umiejętności techniczne warto rozbudować o szczegóły. Najlepiej podać, jakie programy się zna oraz w jakim stopniu. Pamiętaj, że znajomość języka obcego też jest umiejętnością techniczną. Warto podać informację, w jakich sytuacjach przydaje się dany język obcy.

Jeśli chodzi o doświadczenie zawodowe, to warto podać w CV tylko to, co naprawdę się przyda pracodawcy. A więc lepiej pominąć staż albo praktyki, jeśli nie są one związane z przyszłymi obowiązkami. Jeśli chodzi o pracę wakacyjną, to warto ją podać, jeśli jest związana z przyszłymi obowiązkami. Warto także podać, jakie są nasze pasje i hobby. Jeśli na przykład uwielbiamy podróżować, to warto podać informację, że umiemy pracować w różnych miejscach i że łatwo nawiązujemy kontakty z nowymi ludźmi. Pasje i hobby można podzielić na dwie kategorie: pasje zawodowe (np. fotografia, pisanie) oraz pasje osobiste (np. podróżowanie, sport). Doświadczenie zawodowe warto rozbudować o szczegóły. Najlepiej podać, jakie programy się zna oraz w jakim stopniu. Pamiętaj, że znajomość języka obcego też jest umiejętnością techniczną. Warto podać informację, w jakich sytuacjach przydaje się dany język obcy.

Twoja ocena: oceń teraz
Artykuł oceniono na: 0 - 0 głosów
Powrót do góry
Zamknij menu